
1. Принципи на балансираност - характерно е обезателно наличие на равновесие между параметрите, характеризиращи отделните страни на динамичното състояние на системата. Ако няма баланс или равновесие между ресурси и потребление не би могло да се говори за устойчивост.
2. Принцип на съподчиненост - този принцип гарантира решаване на предварително поставени цели, които се подреждат по важност. В даден етап от устойчивото развитие една цел се явява като главна, а в другия момент се явява като второстепенна и не е необходимо координиране на действията между управленски етапи, поставящ и възлагащ целите и изпълнителният персонал, осъществяващ целите.
3. Принцип на авторегулиране - той е свързан с коригиране на параметрите на системата, отчитайки критериите и изискванията и предварително фиксирани параметри на резултатите на изхода.
4. Принцип на мобилност - той предполага взаимодействие между политическите, икономическите, международните и др.причини,които в някои случаи, оказват негативно и непредвидимо състояние върху устойчивостта.
5. Принцип на адаптивност/приспособимост/ - свързан с приспособяване на всяка система към политиката за УР във всяка страна в световен мащаб. Това се предопределя от параметрите на икономическото развитие в отделната страна.
6. Принцип на корелативност - параметрите на входящата и изходящата информация, формулиращи устойчивото развитие на системата са взаимнообвързани по между си. Между тези параметри съществува по-слаба или по-силна зависимост от гледна точка на поставените цели /главни и второстепенни/.
7. Принцип на ритмичност - свързан с ритмично осигуряване на системите с материални, човешки, финансови и др. ресурси и съответната организация за тяхното използване в дългосрочен план.